Artykuł Dodaj artykuł

Zakaz wprowadzania na rynek żarówek halogenowych będzie obowiązywał w Polsce od 1 września 2018 roku

1 września 2018 roku wejdzie w życie zakaz wprowadzania na rynek Unii Europejskiej halogenowych źródeł światła w kształcie tradycyjnej żarówki, kulki oraz świeczki. Będzie to stanowić ogromną zmianę dla gospodarstw domowych Polsce. W 2016 roku wycofano już reflektorki halogenowe (GU10).  

Signify przedstawia korzyści finansowe i energetyczne powstające dzięki wymianie oświetlenia na LED

  • Żarówki Philips LED działają ponad 7 razy dłużej niż żarówki halogenowe
  • Żarówki Philips LED zużywają do 80% mniej energii niż żarówki halogenowe

W świetle zakazu, Signify (poprzednio Philips Lighting) oraz Uniwersytet w Portsmouth wyselekcjonowały 50 przestarzałych przedmiotów do użytku domowego, z których 15 było popularne w polskich domach.

1 września 2018 roku wejdzie w życie zakaz wprowadzania na rynek Unii Europejskiej halogenowych źródeł światła w kształcie tradycyjnej żarówki, kulki oraz świeczki. Będzie to stanowić ogromną zmianę dla gospodarstw domowych Polsce. W 2016 roku wycofano już reflektorki halogenowe (GU10).

Żarówka Philips LED SceneSwitch, zalecana cena sprzedaży detalicznej 30PLN
Żarówka Philips LED SceneSwitch, zalecana cena sprzedaży detalicznej 30PLN

Signify (Euronext: LIGHT), poprzednio Philips Lighting, globalny lider branży oświetleniowej, przedstawia korzyści finansowe i energetyczne, które odniosą europejskie gospodarstwa domowe w związku z przejściem na oświetlenie LED.

Dlaczego w ogóle wycofuje się z rynku  żarówki halogenowe? Najprościej mówiąc, bardzo nieefektywnie wykorzystują one energię elektryczną. Żarówki halogenowe zużywają nawet 5 razy więcej energii niż źródła światła LED. Zakaz UE jest częścią wywiązania się ze zobowiązania do ograniczenia emisji CO2 i zmniejszenia śladu węglowego.

Czy jest to powód do zmartwienia? Absolutne nie! Signify oferuje szeroki wachlarz zamienników LED dla wycofywanych żarówek halogenowych. Źródła światła Philips LED dostępne są w wielu kształtach i temperaturach barwowych. Dodatkowo coraz więcej źródeł Philips LED oferowanych jest w wersjach z możliwością regulacji strumienia świetlego (ściemnianie).

Źródła światła Philips LED działają ponad 7 razy dłużej i zużywają do 80% mniej energii niż ich halogenowe odpowiedniki. Ile więc możemy zaoszczędzić? Na przykład wymieniając 1 halogenową żarówkę 75W na 13W LED, rocznie możemy zaoszczędzić ponad 35 zł na rachunku za energię elektryczną.

„Stopniowy zakaz wprowadzania żarówek halogenowych odzwierciedla ogólnoeuropejskie zobowiązanie do oszczędzania energii i zmniejszenia śladu węglowego.” – mówi Dorota Sławińska, Rzecznik Prasowy Signify w Polsce – „To nie tylko szansa dla gospodarstw domowych na czerpanie korzyści z obniżonych rachunków za energię, ale też wprowadzenie konsumentów w szerokie spektrum kolorów, jakości i możliwości jakie oferuje technologia LED. Każdy dom różni się pod względem użytkowania i rozmieszczenia oświetlenia. Nasze produkty i systemy oświetleniowe LED odzwierciedlają tę wyjątkowość i umożliwiają konsumentom dostosowanie oświetlenia do ich wymagań i preferencji.”

Średnia trwałość żarówek LED wynosi 15 lat, co sprawia, że są one dobre zarówno dla naszej planety, jak i naszych kieszeni. Rozwój techniczny umożliwił rozwinięcie szerokiego wachlarza opcji w obszarze oświetlenia LED, oferując szeroką gamę temperatur kolorów i wzorów, które spersonalizują każdy dom. Na przykład Philips LED SceneSwitch oferuje trzy ustawienia poziomu jasności w jednej żarówce przy użycia zwykłego włącznika.

Przyszłość polskich domów

Żarówka halogenowa nie jest pierwszą ani ostatnią rzeczą, która „znika” z naszych domów. Tradycyjne żarówki, walkmany, a nawet książki telefoniczne – to tylko przykłady przestarzałych przedmiotów, które stopniowo zostały zastąpione przez innowacje. Takie zmiany często przynoszą korzyści i usprawniają nasze życie.

Przy okazji zakazu wprowadzania żarówek halogenowych, firma Signify nawiązała współpracę z Deborah Sugg Ryan, profesor historii i teorii projektowania na Uniwersytecie w Portsmouth, aby przedstawić 50 przestarzałych przedmiotów użytku domowego z ostatnich kilkudziesięciu lat. Po profesjonalnej analizie każdego pomieszczenia, profesor Sugg Ryan wskazała przedmioty, które stopniowo ewoluowały lub zostały wycofane.

Z podanej przez Profesor Sugg Ryan listy wybraliśmy 15 przedmiotów, które zniknęły z naszych polskich domów:

PRZEDPOKÓJ
1. Tradycyjna żarówka
2. Telefon tarczowy
3. Książka telefoniczna

SALON
4. Gramofon
5. Odtwarzacz kaset
6. Magnetowid
7. Telewizor kineskopowy
8. Rzutnik slajdów
9. Zamiatarka do dywanów – „Kaśka”

JADALNIA/ KUCHNIA
10. Tarka do prania
11. Magiel i krochmal

W BIURZE / W PODRÓŻY
12. Gameboy
13. Walkman
14. Maszyna do pisania
15. Dyskietka

Signify N.V. to nowa nazwa spółki Philips Lighting N.V., macierzystej firmy ogólnoświatowej grupy Philips Lighting. Nazwa Philips Lighting Poland sp. z o.o. zostanie zmieniona z początkiem roku 2019.

Podobne artykuły