Stäubli Łódź Sp. z o.o.
WAGO ELWAG sp. z o.o..

Artykuł Dodaj artykuł

Agregaty prądotwórcze: jak wybrać agregat, żeby nie żałować?

Agregaty prądotwórcze to urządzenia powszechnie wykorzystywane w sektorze budowlanym, przemysłowym, rolnictwie i leśnictwie oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest korzystanie z energii elektrycznej bez dostępu do sieci. Jak wybrać agregat prądotwórczy, żeby nie żałować?

Agregaty prądotwórcze: jak wybrać agregat, żeby nie żałować?

Agregaty prądotwórcze to urządzenia powszechnie wykorzystywane w sektorze budowlanym, przemysłowym, rolnictwie i leśnictwie oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest korzystanie z energii elektrycznej bez dostępu do sieci. Jak wybrać agregat prądotwórczy, żeby nie żałować?

Czym są agregaty prądotwórcze?

Agregat to urządzenie złożone z silnika spalinowego, prądnicy oraz zespołu mechanizmów, które zmieniają ruch tłoków silnika w drodze indukcji na prąd elektryczny w uzwojeniu. W skrócie: silnik agregatu napędza prądnicę. Następnie energia ta przekazywana jest na wyjście agregatu, skąd może z powodzeniem zasilać różnorodne elektronarzędzia, urządzenia, a także ciężkie maszyny.

Istnieje wiele rodzajów agregatów prądotwórczych, które różnią się między sobą konstrukcją, parametrami czy specyfiką pracy. Z tego też względu dobierając agregat, należy zwrócić szczególną uwagę, na zastosowane w nim rozwiązania techniczne oraz jego parametry.

Na co zwrócić uwagę, wybierając agregat prądotwórczy?

Podstawową kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przed podjęciem zakupowej decyzji, jest ilość faz agregatu. Na rynku powszechnie stosowane są zarówno jednofazowe agregaty prądotwórcze o napięciu znamionowym 230 V, jak i agregaty trójfazowe o napięciu znamionowym 400 V. 

Te pierwsze znajdą zastosowanie do zasilania mniej energożernych sprzętów i urządzeń, natomiast agregaty trójfazowe stosowane są przede wszystkim do bardziej wymagających prac związanych z zasilaniem ciężkiego sprzętu budowlanego lub przemysłowego czy do zasilania odcinków sieci elektrycznej. Przykładem takie agregatu trójfazowego może być model Sumera Motor SMG-14TE-K.

Poza ilością faz agregatu, jego niezwykle ważnym parametrem jest moc. Moc agregatu determinuje możliwość podłączania urządzeń pobierających prąd o większym natężeniu, a także warunkuje liczbę odbiorników, które mogą być podłączane w tym samym czasie. Im większa moc, tym agregaty prądotwórcze będą droższe, a także tym więcej paliwa będą zużywać. Do średnio wymagających zastosowań (np. na potrzeby firm budowlanych) rekomendowane są trójfazowe agregaty prądotwórcze o mocy na poziomie ok. 3-5 kW – np. model Wacker Neuson GV 5003A. 

Do najbardziej profesjonalnych aplikacji doskonale sprawdzą się agregaty prądotwórcze o dwukrotnie, a nawet trzykrotnie większej mocy. Tego typu urządzenia znajdą zastosowanie w zakładach przemysłowych i usługowych, podczas zaawansowanych robót budowlanych czy w rolnictwie. Przykładem takiego profesjonalnego agregatu prądotwórczego może być model Wacker Neuson GS 12AI e

Poza rodzajem i mocą agregatu należy zwrócić także uwagę na kilka pozostałych parametrów wpływających na jego eksploatację. Przede wszystkim warto sprawdzić pojemność skokową silnika, zużycie paliwa oraz pojemność zbiornika na paliwo. Parametry te mają istotne znaczenie w kontekście czasu eksploatacji agregatu na jednym zbiorniku, a także wpływają na koszt produkowanej energii elektrycznej. Istotna jest także liczba oraz rodzaj gniazd, rodzaj rozruchu czy zaimplementowane zabezpieczenia gwarantujące bezpieczną i komfortową obsługę agregatu.

Podobne artykuły