Stäubli Łódź Sp. z o.o.
WAGO ELWAG sp. z o.o..

Artykuł Dodaj artykuł

Inwerter i zabezpieczenia od strony AC/DC

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z inwertera, którego zadaniem jest przetworzenie prądu stałego w prąd przemienny, który wykorzystywany jest w naszych domach. Zastanawiając się nad instalacją fotowoltaiczną należy przede wszystkim zastanowić się nad rodzajem paneli fotowoltaicznych, których na rynku jest bardzo dużo oraz nad ich całkowitą mocą. O ile całkowita moc paneli jest łatwa do oszacowania, to wybór paneli fotowoltaicznych nie jest już taki prosty.

Inwerter i zabezpieczenia od strony AC/DC

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z inwertera, którego zadaniem jest przetworzenie prądu stałego w prąd przemienny, który wykorzystywany jest w naszych domach. Zastanawiając się nad instalacją fotowoltaiczną należy przede wszystkim zastanowić się nad rodzajem paneli fotowoltaicznych, których na rynku jest bardzo dużo oraz nad ich całkowitą mocą. O ile całkowita moc paneli jest łatwa do oszacowania, to wybór paneli fotowoltaicznych nie jest już taki prosty. Podobnie wygląda sytuacja z wyborem odpowiedniego inwertera. Należy pamiętać, że fotowoltaika to inwestycja na długie lata i przy wyborze poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale przede wszystkim jakość wykonania, czas gwarancji oraz możliwość serwisowania na terenie Polski.

Napięcie startu inwertera

Inwerter to bardzo ważny element każdej instalacji fotowoltaicznej. Przy wyborze inwertera trzeba wiedzieć jaką moc będzie miała cała instalacja fotowoltaiczna, ponieważ inwertery są dedykowane do instalacji o określonej mocy. Należy zwrócić uwagę na napięcie startu inwertera. Gdy jest ono zbyt duże, wówczas będziemy czekać aż takie napięcie pojawi się na wyjściu modułów. Im mniejszą wartość ono osiąga tym szybciej zacznie działać on w ciągu dnia – nawet we wczesnych godzinach porannych.

Inwerter 1-fazowy czy inwerter 3-fazowy – to jest pytanie?

Rodzaj inwertera zależy od rodzaju instalacji, którą mamy w domu. Jeżeli mamy instalację trojazową w domu, w przypadku inwertera 1 fazowego – będziemy mogli korzystać tylko z jednej wybranej przez nas fazy. Jeżeli wybierzemy jednak inwerter 3-fazowy, wówczas będziemy mogli korzystać ze wszystkich faz w naszym domu.

Zabezpieczenia instalacji fotowoltaicznej 

Cała instalacja fotowoltaiczna – zarówno panele jak i inwerter to dosyć kosztowna inwestycja, dlatego należy odpowiednio ją zabezpieczyć zarówno od strony AC i DC. Zabezpieczenie to powinno być zgodne z europejskimi normami bezpieczeństwa elektrycznego.

Zabezpieczenie instalacji PV i inwertera od strony AC i DC – jak wygląda?

Przeważnie są to dwie skrzynki ogranicznikami przepięć od strony AC i DC. W środku skrzynki znajdziemy też wyłączniki topikowe oraz wyłączniki nadprądowe, dzięki którym zarówno nasza instalacja fotowoltaiczna i ta elektryczna w domu są bezpieczne. Firmy elektroinstalacyjne przeważnie oferują również zabezpieczenie instalacji PV, jednak jest to jedna z rzeczy, na którą należy zwrócić szczególną uwagę. W końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo energetyczne i nasze zdrowie.

Podobne artykuły