Stäubli Łódź Sp. z o.o.
WAGO ELWAG sp. z o.o..

Artykuł Dodaj artykuł

Planujesz remont mieszkania? Zadbaj o instalacje elektryczną

Jeśli wiemy, że nasza instalacja elektryczna jest przestarzała, a planujemy remont mieszkania, warto zadbać o nowe przewody elektryczne.

Jeśli wiemy, że nasza instalacja elektryczna jest przestarzała, a planujemy remont mieszkania, warto zadbać o nowe przewody elektryczne. Instalacje montowane kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu wymagają modernizacji, abyśmy później nie mieli problemu z podłączeniem i używaniem nowego sprzętu elektrycznego. Wymaga to działań związanych z kuciem tynku, co towarzyszy temu sporo brudu. Warto jednak zastanowić się nad generalnym remontem instalacji elektrycznej.

Planujesz remont mieszkania? Zadbaj o instalacje elektryczną

Z jakiego materiału wybrać kable?

Zazwyczaj podczas remontu domu czy mieszkania zostają wymieniane łączniki oświetleniowe i gniazdka, które z upływem lat tracą swój wygląd estetyczny lub są uszkodzone. Przy wyborze nowego okablowania powinniśmy zastanowić się nad materiałem żył. Przewody elektryczne produkowane są najczęściej z miedzi lub aluminium. Które z nich wybrać?

Przewody aluminiowe były stosowane w starych budownictwach. Takie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Patrząc z perspektywy kosztów, pozwala na oszczędności. Na rynku aluminium jest tańsze niż miedź, co jest dużym plusem, ale przewody aluminiowe są gorszym przewodnikiem prądu. Dawniej, okablowanie aluminiowe, stosowano jako kable dwużyłowe o przekroju 1,5 mm2. Była to bardzo popularna forma instalacji elektrycznej, montowanej wewnątrz budynków. Cienkie przewody aluminiowe bardzo szybko się nagrzewają, końce są łamliwe, a aluminium utlenia się powierzchniowo i nie ulega korozji.

Dlatego przy wyborze nowej instalacji elektrycznej zaleca się wymianę na przewody miedziane. Jest to rozwiązanie częściej stosowane w nowych budownictwach. Są to kable trójżyłowe o przekroju 2,5 mm2. Zaletą miedzianych przewodów jest wytrzymałość oraz są odporne na złamanie i rozciąganie. Dzięki temu nie powoduje to uszkodzeń i przerw w przepływie prądu. Miedź odporna jest także na korozję,  zatem osłabienie i rozpad materiału, który spowodowany jest wilgocią, nie będzie powodować problemu przegrzewania. Szeroki wybór przewodów OW, YDYP czy LGY dostępnych jest na https://www.asaj.pl/kable-i-przewody.

A co oprócz przewodów?

Jeśli zdecydujemy się na generalną wymianę przewodów elektrycznych, zadbajmy o odpowiednie rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. W starszych budownictwach często możemy spotkać maksymalnie dwa miejsca, gdzie mogliśmy podłączyć nasze urządzenia. Miało to związek z oszczędnością i małą ilością dostępnych urządzeń elektrycznych. Zadbaj o to, aby gniazd w jednym, większym pomieszczeniu było co najmniej 5 . Zapewni to komfort użytkowania urządzeń elektrycznych bez konieczności podłączania przedłużaczy. Szczególnie jest to przydatne w kuchni, gdzie praktycznie każdy sprzęt potrzebuje dostępu do prądu.

Przy planowaniu zmiany przewodów pomyśl o podziale obwodów, które chronią przed przeciążeniami lub zwarciem. Ma to związek z większym poborem mocy przez używane przez nas sprzęty elektryczne. Zaleca się również wymianę rozdzielnicy, która będzie posiadać wyłącznik główny prądu, co zwiększy nasze bezpieczeństwo. Osprzęt elektryczny i wszystkie potrzebne produkty do przeprowadzenia wymiany instalacji elektrycznej znajdziesz na Asaj.pl.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły