Artykuł Dodaj artykuł

Instalacja elektryczna w gotowych projektach domów parterowych

Własny dom to przede wszystkim synonim maksymalnej wygody.

Własny dom to przede wszystkim synonim maksymalnej wygody. Aby ją uzyskać należy starannie przemyśleć i zaprojektować nowy budynek, nanosząc na plan architektoniczny niezbędne detale. Instalacja elektryczna to jeden z elementów, o które warto zadbać jeszcze zanim wbije się pierwszą łopatę pod fundamenty.

testowanie instalacji elektrycznej

Czy instalacja elektryczna musi być uwzględniona w projekcie domu?

Według przepisów prawa budowlanego gotowy projekt domu parterowego nie musi zawierać rysunków instalacji wewnętrznych różnego typu, w tym również elektroenergetycznych. Istnienie tych planów nie jest wymagane do uzyskania pozwolenia na budowę, a co za tym idzie – do jej rozpoczęcia. To słuszna decyzja, wspomina inż. Łukasz Domista z bloga o gotowych projektach domów parterowych – ekspert w doradztwie budowlanym.

Teoretycznie instalację elektryczną można zmodyfikować już po postawieniu całego domu i wykończeniu go. Niestety, ponieważ przewody i puszki mocuje się w ścianach, taka operacja będzie wymagała ich kucia. Dla inwestora, jak i wykonawcy takiej instalacji łatwiejszą opcją będzie wkroczenie na teren budowy i rozpoczęcie tych prac w odpowiednim momencie na podstawie opracowanego wcześniej schematu.

Co powinien uwzględnić elektryk w projekcie instalacji elektrycznej?

W schemacie instalacji elektrycznej w projekcie domu jednorodzinnego znajdować się będą poszczególne obwody, w skład których wchodzić będą gniazdka, punkty oświetleniowe oraz bezpieczniki. Powinien go zaprojektować specjalista z odpowiednimi uprawnieniami, uwzględniający wielkość domu, liczbę obwodów, a także odległość kabli od rur kanalizacyjnych, wodociągowych i przewodów gazowych. Wszystko w celu zapewnienia domownikom możliwie jak najbardziej bezawaryjnego i bezpiecznego korzystania z elektryki.

domy parterowe instalacja na scianie

Jak rozplanować projekt instalacji elektrycznej?

W każdym domu na co dzień używa się wielu urządzeń elektrycznych, a co za tym idzie – wiele z nich konkuruje o stały dostęp do gniazdek. Aby uniknąć plątania się po podłodze licznych przedłużaczy, warto zawczasu dobrze rozplanować liczbę gniazdek w domu, uwzględniając ich nawet więcej, niż początkowo wydaje się potrzebne. Dlaczego? Ponieważ w naszych domach nie ubywa, lecz przybywa urządzeń wymagających stałego źródła zasilania, lub przynajmniej częstego podpięcia do ładowarki.

Oprócz poprowadzenia przewodów w miejscach, które się do tego nadają w ścianie, należy także wziąć pod uwagę sposób rozmieszczenia gniazdek w poszczególnych pomieszczeniach. W okolicach biurka w pokoju dziecka, nastolatka czy w gabinecie, w miejscu na kino domowe w salonie, ale również w pobliżu kanapy czy łóżka w salonie – tam gniazdka będą bardzo przydatne do podpinania dodatkowych lampek, ładowarek czy innych urządzeń. Gniazdko z pewnością przyda się także w łazience w pobliżu umywalki z lustrem, w miejscu gdzie istnieją przyłącza wodno-kanalizacyjne pod pralkę i suszarkę, na klatce schodowej, a także w kuchni przy blacie roboczym oraz w miejscu, gdzie stanąć ma duży sprzęt AGD. W zależności od konkretnego pomieszczenia, gniazdka umieszcza się w zasięgu ręki lub tuż nad podłogą.

Inwestor musi też określić, gdzie będą znajdowały się źródła światła, co wcale nie jest tak oczywiste. Poza górnym światłem pośrodku sufitu często montuje się oświetlenie w różnych punktach na ścianach – na przykład w sypialni nad łóżkiem, czy w salonie wokół podwieszanego sufitu. Wszystko to sprowadza się do jednej konkluzji – projekt instalacji elektrycznej powinien być wykonany na równi z projektem całego domu, aby uniknąć niepotrzebnej dodatkowej pracy i kosztów w przyszłości.

projekty domów parterowych instalacja elektryczna

Kiedy należy zaprojektować instalację elektryczną?

Uwzględnienie instalacji elektrycznej jeszcze na etapie projektowania domu jest najlepszym rozwiązaniem dla zoptymalizowania kosztów i czasu realizacji budowy. Dzięki temu możliwe będzie położenie jej według założonego schematu w odpowiednim czasie, czyli na surowych ścianach, przed etapem tynkowania.

Nie zawsze jednak projekt uwzględnia prowadzenie instalacji dokładnie w taki sposób, jak życzyłby sobie tego inwestor. Dzięki temu, że przepisy prawa nie wymagają uwzględnienia instalacji w projekcie, można swobodnie ingerować w rozmieszczenie gniazdek czy punktów świetlnych w momencie montażu. Warto zrobić to i uzgodnić z instalatorem, gdzie pragnie się mieć dodatkowe gniazdka, włączniki czy punkty oświetleniowe, dzięki czemu będzie on mógł jak najlepiej dostosować instalację do Twoich potrzeb.

Warto, aby inwestor kupujący gotowy projekt jednorodzinnego domu parterowego miał już opracowaną wstępną koncepcję rozmieszczenia mebli w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki temu uda się ulokować gniazdka i oświetlenie we właściwych miejscach. Wszystko to sprowadza się do jednego – wybór projektu domu to etap, któremu warto poświęcić jak najwięcej czasu, biorąc pod uwagę jak najwięcej dotyczących projektu detali. Tym sposobem uda się z pewnością w krótkim czasie zrealizować budowę idealnego domu dla całej rodziny!

Podobne artykuły