Artykuł Dodaj artykuł

Jak zachować bezpieczeństwo podczas prac z prądem?

Podczas pracy z instalacjami elektrycznymi dość łatwo o wypadki. Jak im skutecznie zapobiegać? Które czynniki mają największe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy?

Jak zachować bezpieczeństwo podczas prac z prądem?

Podczas pracy z instalacjami elektrycznymi dość łatwo o wypadki. Jak im skutecznie zapobiegać? Które czynniki mają największe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny pracy?

Zawód elektryka należy do najbardziej ryzykownych. Prawdopodobieństwo porażenia prądem i związanych z nim urazów można jednak znacznie zmniejszyć. Pod tym względem znaczenie ma nie tylko przygotowanie merytoryczne, ale też odpowiednie wyposażenie pracownika. O obu czynnikach więcej piszemy w nowym artykule. Wyjaśniamy w nim, co należy kupić odwiedzając sklep BHP oraz wskazujemy często popełniane, niebezpieczne błędy.

Obuwie i odzież ochronna dla elektryków

W wielu sytuacjach – nawet mimo dostosowania się do wszystkich zasad – elektryk nie jest w stanie wyeliminować ryzyka porażenia prądem. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej odzieży ochronnej. Ze względu na to, że nogi i ręce mają największą styczność z przewodami i urządzeniami elektrycznymi, to właśnie one są w szczególnym stopniu narażone na porażenie. Do ochrony dłoni stosuje się rękawice elektroizolacyjne (https://pol-paw.pl/rekawice-elektroizolacyjne-c-12.html) lub antyelektrostatyczne (https://pol-paw.pl/rekawice-antyelektrostatyczne-c-9.html).

Poza tym niezbędnym elementem wyposażenia elektryka są buty (do kupienia na https://pol-paw.pl/buty-antyelektrostatyczne-c-1032.html) oraz spodnie (dostępne na https://pol-paw.pl/spodnie-do-pasa-antyeletrostatyczne-c-309.html). W przypadku rękawic, obuwia oraz odzieży dla elektryków bardzo ważny jest dobór materiałów. Te muszą nie tylko zapewniać izolację elektryczną, ale też mieć doskonałe parametry, jeśli chodzi o odporność na ścieranie i rozdarcia, bo nawet niewielkie uszkodzenia mogą doprowadzić do utraty ich właściwości. Wysokiej jakości obuwie wykonane z atestowanych materiałów można zamówić na https://pol-paw.pl/buty-dla-elektrykow-c-1044.html.

BHP elektryka – najważniejsze zasady

Oczywiście posiadanie odpowiednio dobranego stroju nie zwalnia elektryka z obowiązku przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Dotyczą one wielu aspektów – w tym wymagań stawianych wobec pracowników wykonujących prace w ramach instalacji elektrycznych. Zgodnie z instrukcją BHP przyjętą dla zawodu elektryka, powinien on:

  • mieć co najmniej 18 lat;
  • ukończyć szkolenie BHP właściwe dla jego stanowiska;
  • posiadać ważne kwalifikacje zawodowe (uprawnienia SEP);
  • przejść badania lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu. 

Poza tym przepisy określają wymagania co do wyposażenia, stanu zdrowia i samopoczucia pracownika. Musi on:

  • być wypoczęty i zdrowy;
  • wyposażony w odpowiednio dobraną odzież ochronną;
  • nie może znajdować się pod wpływem substancji psychoaktywnych.

Jak zredukować ryzyko BHP w pracy elektryka?

Wspomniana instrukcja BHP wymienia też zasady, którymi elektrycy powinni kierować się w pracy i przed nią, by do minimum zredukować ryzyko wypadku. Mówią one między innymi o przygotowaniu narzędzi i elementów ochronnych oraz postępowaniu z instalacjami. Dokument ten opracowywany jest dla każdego zakładu przy wzięciu pod uwagę specyfiki jego pracy. Zapoznanie się z jego zapisami i przestrzeganie ich to niezawodny sposób na bezpieczną pracę elektryka.

Artykuł sponsorowany


Komentarze

Brak elementów do wyświetlenia.

 
Klikając “Zgoda” akceptujesz zapisywanie wszystkich danych cookie na twoim urządzeniu. Kliknięcie “Odmowa” oznacza zapisywanie tylko danych niezbędnych do funkcjonowania strony. Więcej informacji o cookie w polityce prywatności.