Stäubli Łódź Sp. z o.o.
WAGO ELWAG sp. z o.o..

Artykuł Dodaj artykuł

Projektowanie wspomagane komputerowo

Świadczenie usług na wysokim poziomie wymaga skutecznego skoordynowania pracy działu projektowego i produkcyjnego.

Świadczenie usług na wysokim poziomie wymaga skutecznego skoordynowania pracy działu projektowego i produkcyjnego. Niezmiernie istotne jest przygotowanie projektów. Tym bardziej, jeśli firma chce sprostać oczekiwaniom klienta, a co za tym idzie, realizować zadania w sposób kompleksowy. Tak jak w przypadku firmy Elektrotermia, która produkuje urządzenia grzewcze i rozdzielnice, świadczy usługi cięcia laserowego, gięcia, a także inne usługi z zakresu obróbki.

W nowoczesnych przedsiębiorstwach powiedzenie, że projekt  urządzenia czy też elementu oraz instalacji zrodził się na desce kreślarskiej ma już charakter czysto symboliczny. Nieodzownym elementem wyposażenia biur projektowych i działów konstrukcyjnych są bowiem komputery z zaawansowanym oprogramowaniem, wspomagającym pracę konstruktorów. W przypadku firmy Elektrotermia różnorodność aplikacji komputerowych do projektowania musi sprostać obszernej ofercie usług, przy uwzględnieniu nowoczesnych technologii Zakładu Produkcyjnego, bazującego na zaawansowanych, wydajnych a co najważniejsze precyzyjnych maszynach. Odpowiednio wykonany projekt jest szczególnie istotny między innymi w przypadku cięcia laserowego. Tym sposobem, dzięki odpowiedniej współpracy projektantów z technologami, zyskuje się maksymalne wykorzystanie ciętego materiału. Zaawansowane oprogramowanie do projektowania powiązane jest również z zakresem działalności firmy Elektrotermia obejmującym instalacje elektryczne. Stąd też możliwe jest projektowanie instalacji: elektrycznych nn i SN, słaboprądowych, BMS a także wewnętrznych i zewnętrznych systemów oświetleniowych.

Jakie korzyści zyskuje zatem klient korzystający z kompleksowych usług Elektrotermii? Można powiedzieć, że zaletą jest przede wszystkim dokładność produktu finalnego i bezpieczeństwo jego użytkowania. Dokładność jest szczególnie istotna w przypadku cięcia laserem i gięcia blach. Współpraca oprogramowania z nowoczesnymi maszynami sterowanymi komputerowo zapewnia nie tylko wysoką precyzję zaginania ale również powtarzalność wykonanej operacji zarówno prostych detali, jak i skomplikowanych konstrukcji. Bezpieczeństwo jest natomiast nieodzownym elementem rozdzielnic, szczególnie tych, które stanowią element systemów dystrybucji dużych mocy i będących infrastrukturą techniczną budynków. Zachowanie wszelkich aspektów związanych z bezpieczeństwem ważne jest także przy projektowaniu i produkowaniu elementów grzejnych do różnego rodzaju pieców i komór. Jak wiemy w warunkach przemysłowych, od właściwie dobranych parametrów, zależy nie tylko bezpieczeństwo procesów technologicznych ale co najważniejsze ludzi. Bezpieczeństwo, uzyskane dzięki pracy projektantów, ważne jest także przy realizacji inwestycji związanych ze sterowaniem układów wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i technologicznych. Pamiętajmy, że sterowanie niejednokrotnie obejmuje systemy regulowania stałej temperatury, wilgotności, zawartości CO lub CO2.

Zwróćmy uwagę, że dzięki wiedzy i doświadczeniu inżynierów, w połączeniu z nowoczesnymi programami komputerowymi, Elektrotermia jest w stanie wyprodukować rozdzielnice nn i inne konstrukcje z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klientów. Konstruktorzy realizując swoje zadania projektowe pracują na programach Inventor, AutoCad i Bysoft. Wszystkie elementy i urządzenia wyrobu gotowego są więc dopracowane, nawet w najdrobniejszych szczegółach, już na etapie projektu. Tym sposobem, po przekazaniu dokumentacji technologom, czas produkcji skraca się do minimum a wyrób ma najwyższy poziom jakości.

Można zatem powiedzieć, że sprawnie i skutecznie działający dział konstrukcyjny w połączeniu z nowoczesnymi maszynami produkcyjnymi, wyróżnia Elektrotermię pod kątem jakości, terminowości, a co najważniejsze kompletności świadczonych usług. Wymagania klientów zmierzają bowiem w kierunku całościowej obsługi, począwszy od przygotowania od podstaw indywidualnego projektu w oparciu o specyfikacje techniczne i wymagania, kończąc na procesie produkcyjnym, wdrożeniowym  i uruchomieniowym. Warto podkreślić także optymalizację kosztów i oszczędności zauważalne we wszystkich działach projektowych.

Nowoczesne programy wspomagające proces konstruowania, dzięki zaawansowanym a zarazem elastycznym funkcjom, pozwalają na projektowanie w 3D. Nie bez znaczenia dla współczesnej techniki pozostają również narzędzia projektowania koncepcyjnego, dokumentowania modeli i zobrazowania stanu rzeczywistego. Możliwe jest więc wykonanie rysunków wykonawczych, złożeniowych, poglądowych i innych. Zwróćmy uwagę, że nowoczesne oprogramowanie pozwala na  projektowanie zespołów, sięgających nawet kilkunastu tysięcy elementów. Inżynierowie zyskują również możliwość sprawdzenia wytrzymałościowego pojedynczej części a także, co ciekawe, tworzenia animacji i wizualizacji.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły