Stäubli Łódź Sp. z o.o.
FLIR SYSTEMSFLIR SYSTEMS

Artykuł Dodaj artykuł

Jesienne burze? Zabezpiecz swój dom, dzięki instalacji odgromowej

Słońce za dnia, burza pod wieczór. Znasz to? Uroki panujących warunków i strefy klimatycznej potrafią nas zaskoczyć, a odpowiednie czynniki wpływają na powstawanie intensywnych, letnich lub jesiennych burz.

Słońce za dnia, burza pod wieczór. Znasz to? Uroki panujących warunków i strefy klimatycznej potrafią nas zaskoczyć, a odpowiednie czynniki wpływają na powstawanie intensywnych, letnich lub jesiennych burz.

Jesienne burze? Zabezpiecz swój dom, dzięki instalacji odgromowej

Wszyscy znamy wytyczne, które mówią o poprawnym zachowywaniu się podczas burzy - nie używamy elektroniki, unikamy otwartych przestrzeni, nie chowamy się pod drzewami. Pamiętając o tych poradach nie możemy zapominać o tej najważniejszej, mówiącej o niezbędnym zabezpieczeniu naszego domostwa.

Dlaczego instalacja odgromowa jest ważna?

Pytanie proste, ale warto na nie odpowiedzieć na samym starcie. Piorun to potężne wyładowanie elektryczne, sięgające nawet 100 000 A, o temperaturze powyżej 30 tysięcy °C. Podczas wyładowania dochodzi do przepływu ładunków – ujemnych w kierunku ziemi i dodatnich w stronę nieba. Jego wartość jest ponad 1000 razy większa niż w przypadku domowej instalacji, realnie zagrażając zdrowiu mieszkańców i okolicznych przechodniów. 

Nieodpowiednie dostosowanie budynku do tak dużych wyładowań skutkuje zniszczeniami elewacji budynku, pożarami, uszkodzeniami instalacji elektrycznej i urządzeniami, które są do nich podłączone. Aby tego uniknąć stosuje się zabezpieczenia odgromowe, których rolą jest zapewnić bezpieczeństwo zarówno nam, jak i sprzętu.

Porada I: instalację odgromową powinny mieć domy wielorodzinne i jednorodzinne, zwłaszcza te, które sięgają powyżej 15 m lub jeśli zbudowane są z materiałów łatwo zapalnych.

Elementy zabezpieczające przed burzą:

Aby ochronić nasze domostwo, podczas budowania lub kupowania mieszkania zwróć uwagę na istnienie:

  • tzw. zwodów, które ułożone są na dachu i na kominach
  • przewodów odprowadzających, które znajdują się na ścianach bocznych budynku
  • uziomów naturalnych lub sztucznych, które znajdują się w ziemi,
  • instalacji odgromowej, która jest niezbędna i obowiązkowa. Wśród jej elementów znaleźć się musi min. bednarka ocynkowana (w szerokości i grubości od 25x3mm do 40x5mm) i drut odgromowy, który najczęściej znajduje się na dachu naszego budynku
  • ograniczników przepięć, które chronią urządzenia podłączone do sieci,
  • wentylacji, która pomaga utrzymać odpowiednią, stałą temperaturę w pomieszczeniu, zmniejszając ryzyko przegrzania. Jest to niezwykle ważny element zwłaszcza w dużych pomieszczaniach, takich jak magazyny czy hurtownie.

Porada II: ochronniki w typie B+C zwane są również przepięciami 1 + 2 klasy. Typ A nie dotyczy domowych instalacji, typ B służy do ochrony przed wysokimi napięciami, typ C chroni przed napięciami mniejszymi, a D ochronia konkretne, czułe urządzenia.

Co może zniszczyć piorun?

O ile w Polsce najczęściej burze występują wiosną i latem, o tyle nie powinny nas zaskoczyć wyładowania również jesienią i zimą. Trudno oszacować ilość uderzeń o ziemię podczas jednej, porywistej burzy, ale zdecydowanie łatwiej jest wskazać skutki, wynikające z tych uderzeń. Najczęściej burza jest przyczyną pożarów, uszkodzeń w elewacjach lub uszkodzeń pojazdów. Historia udokumentowała przypadki, w których piorun dostał się przez komin do domostwa, niszcząc wnętrze od środka. Tak ogromne wyładowanie powoduje realny uszczerbek na zdrowiu, a w skrajnych wypadkach również śmierć.

Oprócz powyższych wymienia się rozerwane mury, przecięte płyty okładzin ściennych, przepalone druty instalacji, uszkodzone urządzenia elektroniczne. Mając na uwadze te kosztowne i niebezpieczne skutki warto zainwestować w systemy odgromowe – w końcu na szali jest twoje bezpieczeństwo i spokojny sen.

Podobne artykuły