Artykuł Dodaj artykuł

Czujniki tensometryczne – czym są i gdzie znajdują zastosowanie?

Współczesny przemysł, transport, sektor produkcyjny czy usługowy od lat wykorzystuje urządzenia pomiarowe. Dlaczego ich stosowanie jest tak efektywne? Na czym w ogóle opiera się ich pomiar? Jakie są ich podstawowe rodzaje? Odpowiedzi na postawione pytania znajdziecie w poniższym tekście.

Współczesny przemysł, transport, sektor produkcyjny czy usługowy od lat wykorzystuje urządzenia pomiarowe. Dlaczego ich stosowanie jest tak efektywne? Na czym w ogóle opiera się ich pomiar? Jakie są ich podstawowe rodzaje? Odpowiedzi na postawione pytania znajdziecie w poniższym tekście.

Czujniki tensometryczne – czym są i gdzie znajdują zastosowanie

 

Czym są czujniki tensometryczne? To elementy układów automatyki, które mają właściwości pomiarowe. Stanowią element urządzeń takich jak wagi elektroniczne. Są wykorzystywane głównie do pomiarów wagowych tam, gdzie w ciągłym użyciu znajdują się platformy najazdowe, ale także precyzyjne mieszalniki. 

Jakie zalety mają czujniki tensometryczne?

Wśród najważniejszych zalet czujników tensometrycznych znajduje się:

  • wysoki poziom czułości i precyzja pomiaru – standardem jest technologia pozwalająca na uzyskanie pomiaru niemalże od razu; wynik jest precyzyjny, a urządzenie nie wymaga od użytkownika ciągłej kalibracji;
  • kompaktowe wymiary – urządzenia wyposażone w wagi elektroniczne z czujnikiem tensometrycznym mają standardowo niewielkie wymiary; belka tensometryczna jest mała i zintegrowana z urządzeniem;
  • odporność na wysoką temperaturę – czujniki tensometryczne mogą działać w różnych środowiskach pracy;
  • praca na pochylonych powierzchniach – czujniki wykazują dobrą wydajność również w przypadku ustawienia ich na pochylniach i platformach.

Zastosowanie czujników tensometrycznych

Urządzenia te stanowią ważny element urządzeń elektronicznych wykorzystywanych w laboratoriach, ale również w domach. Są również wykorzystywane w przemyśle, głównie na platformach najazdowych. Ponadto czujniki tensometryczne znajdują zastosowanie do pomiaru wielkości nieelektrycznych, takich jak ciśnienie czy przyspieszenie. Wciąż jednak najpowszechniejsze zastosowanie znajdują w wagach, czyli urządzeniach służących do pomiaru masy.

Jakie są rodzaje czujników tensometrycznych?

W środowisku pracy wykorzystuje się czujniki tensometryczne oporowe, które z kolei dzielą się na wężykowe, kratowe i foliowe (więcej przeczytasz o tym na stronie internetowej https://www.moga.pl/). Inny podział tego typu czujników, oparty na typie wielkości mierzonej przez nie, zakłada podział na czujniki tensometryczne pojemnościowe, piezoelektryczne, fotoelektryczne, indukcyjne i magnetostrykcyjne. Branża przemysłowa wykorzystuje również tensometry strunowe, optyczne oraz pneumatyczne i mechaniczne.

Wysoki poziom czułości, precyzja pomiaru oraz możliwość pracy w warunkach wysokich temperatur sprawiają, że czujniki tensometryczne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu. 

 

 

Artykuł sponsorowany