Stäubli Łódź Sp. z o.o.
WAGO ELWAG sp. z o.o..

Artykuł Dodaj artykuł

W samo południe, czyli jak trafić z projektem instalacji fotowoltaicznej

Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej to pierwszy poważny krok na drodze do znaczących oszczędności energii.

Decyzja o montażu instalacji fotowoltaicznej to pierwszy poważny krok na drodze do znaczących oszczędności energii. Zanim jednak zaczniemy odczuwać te zyski, trzeba zrobić kilka kolejnych kroków. Dobry projekt instalacji jest jednym z nich. 

W samo południe, czyli jak trafić z projektem instalacji fotowoltaicznej

Tylko co tak naprawdę oznacza „dobry projekt instalacji fotowoltaicznej”? Przede wszystkim, uwzględniający charakterystykę dachu, na jakim ta instalacja ma być zamontowana.  

W przypadku budynku dopiero projektowanego rozwiązaniem będzie dokumentacja architektoniczno-budowlana. Gdy zaś mamy do czynienia z budynkiem już stojącym, niezbędna będzie wizja lokalna połączona z inwentaryzacją dachu.  

Fotowoltaika pod kątem najlepszej efektywności 

Zmienne, na jakie należy zwrócić uwagę, to oczywiście powierzchnia dachu i jego usytuowanie względem południa – bo trzeba pamiętać, że im bardziej w tym kierunku ustawiona jest instalacja, tym lepszą efektywność będzie miała.  

W przypadku ekspozycji bardziej na wschód lub zachód konieczne może być przewymiarowanie instalacji, by spełniała ona oczekiwania pod względem ilości produkowanej energii elektrycznej.  

Inne czynniki, na które trzeba zwrócić uwagę, to kąt nachylenia dachu, ale również okna, kominy i elementy mogące zacieniać panele fotowoltaiczne – takie jak wywiewki kanalizacyjne czy antena satelitarna. 

Wizualizacja projektu? Czasem to konieczność! 

Uwzględnienie samej konstrukcji domu to jednak czasem zbyt mało, by stworzyć projekt instalacji fotowoltaicznej pozwalający osiągnąć optymalną jej wydajność i tym samym zaspokoić potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego. Nawet lekkie zacienienie połączonych szeregowo modułów to obniżone natężenie prądu w panelu. W przypadkach, gdy na działce znajdują się drzewa (co jest raczej dość częstym zjawiskiem), nieodzowna staje się wizualizacja wraz z analizą zacienienia. 

Oczywiście, dobry projekt instalacji to nie wszystko. O czym należy pamiętać przy jej montażu? Jak zabezpieczyć ją przed przepięciami? Tego dowiecie się z tekstu eksperta Damiana Czernika w serwisie Laczynasnapiecie.pl: https://laczynasnapiecie.pl/blog/projekt-instalacji-fotowoltaicznej-co-powinien-zawierac

Podobne artykuły