Artykuł Dodaj artykuł

Co wpływa na wysokość rachunku za prąd przy fotowoltaice?

Interesuje Cię inwestycja we własną fotowoltaikę, ale nie wiesz, czy i jakie są przy niej opłaty stałe? Zastanawiasz się, czy warto zainwestować pieniądze w przydomowy system fotowoltaiczny i jakie opłaty za prąd generuje instalacja PV? Sprawdź, jakich kosztów możesz oczekiwać na rachunkach za energię elektryczną, kiedy produkujesz prąd z własnego słonecznego źródła energii. Przekonaj się, czy inwestycja w fotowoltaikę jest dobrym rozwiązaniem.

Interesuje Cię inwestycja we własną fotowoltaikę, ale nie wiesz, czy i jakie są przy niej opłaty stałe? Zastanawiasz się, czy warto zainwestować pieniądze w przydomowy system fotowoltaiczny i jakie opłaty za prąd generuje instalacja PV? Sprawdź, jakich kosztów możesz oczekiwać na rachunkach za energię elektryczną, kiedy produkujesz prąd z własnego słonecznego źródła energii. Przekonaj się, czy inwestycja w fotowoltaikę jest dobrym rozwiązaniem.

Jakie czynniki wpływają na wysokość rachunku za prąd?

Weryfikowanie rachunków za użytkowanie własnej instalacji fotowoltaicznej czasami może powodować wiele niejasności u właścicieli gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Rachunek za fotowoltaikę składa się z dwóch rodzajów opłat: stałych i zmiennych. Jakie dokładnie są to koszty?

Stałe pozycje na rachunkach związane z fotowoltaiką to:

Co wpływa na wysokość rachunku za prąd przy fotowoltaice?
  • opłata handlowa – dotyczy ona głównie kosztów administracyjnych i księgowych (za faktury z zakładu energetycznego) za pobór energii.
  • opłata przejściowa – jej wysokość jest uzależniona od rocznego zużycia energii dla każdego klienta (również prosumentów), na podstawie której kształtowana jest stawka.
  • opłata abonamentowa – to opłata za odczyt licznika, koszty kontroli. Im dłuższy okres rozliczeniowy, tym mniejsza jest jej wysokość.
  • opłata za korzystanie z sieci elektroenergetycznej – należy ją opłacać niezależnie od tego, ile energii zostało pobrane z sieci.

Opłaty zmienne w branży fotowoltaicznej są kształtowane w zależności od stopnia zużycia energii:

  • opłata zmienna sieciowa – to opłata za użytkowanie sieci. Im więcej wykorzystanej energii, tym wyższa kwota opłaty.
  • opłata mocowa – rozliczana jest co miesiąc wedle rocznego zużycia energii elektrycznej.
  • opłata OZE – to koszty związane z ulepszaniem alternatywnych źródeł energii, które w 2021 roku wynoszą 2,20 zł za MWh, a w 2022 roku osiągną wysokość 0,90 zł MWh.

Opłata mocowa a fotowoltaika – co warto wiedzieć?

Zastanawia Cię, jaki związek ma opłata mocowa z fotowoltaiką? Od 2021 roku to obowiązkowa opłata w Polsce. Chcesz dowiedzieć się, kogo obowiązuje?

To opłata mocowa dla gospodarstw domowych i przedsiębiorców. Niezależnie więc od tego, czy korzystasz z fotowoltaiki prywatnie, np. w ramach prowadzonego gospodarstwa domowego, lub jako przedsiębiorca – opłata mocowa Cię dotyczy.

Jak będzie kształtowała się opłata mocowa dla gospodarstw domowych?

Wysokość opłaty mocowej zależna jest od rocznego poboru energii z sieci dystrybucyjnej i jest naliczana:

  • niezależnie od godziny i dni tygodnia, gdy jesteś osobą fizyczną, czyli właścicielem prywatnego gospodarstwa domowego,
  • kiedy korzystasz z sieciowego prądu między godziną 7:00 a 22:00, czyli wtedy, gdy fotowoltaika nie pracuje, a jesteś właścicielem przedsiębiorstwa.

W 2022 roku stawki wzrosły w stosunku do roku 2021 i wynoszą od 2,37 do 13,25 złotych netto dla gospodarstw domowych i 0,1026 zł za kWh dla firm. Chcesz porównać wysokość opłaty mocowej? Sprawdź, jakie stawki obowiązywały w 2021 roku osoby prywatne i przedsiębiorstwa, zaglądając do artykułu na blogu N Energii: https://n-energia.pl/oplata-mocowa-wysokosc-stawki/.

Czy zmniejszenie opłaty mocowej jest możliwe?

Czy jest możliwe znaczne zmniejszenie opłaty mocowej? Tak, ale wyłącznie w sytuacji, gdy Twój system fotowoltaiczny produkuje na tyle dużo energii, że wystarcza to na pokrycie wszystkich potrzeb energetycznych Twojej firmy lub gospodarstwa domowego. Aby tak się stało, istotny jest odpowiedni dobór mocy paneli fotowoltaicznych. Jeśli są one w stanie wygenerować taką ilość energii, która na bieżąco zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne budynku, to nie potrzebujesz pozyskiwać dodatkowego prądu z zakładu energetycznego, a tym samym możesz uniknąć wysokich opłat związanych z podatkiem mocowym.

W pozostałych przypadkach istnieje kilka sposobów, by przez pewien czas płacić niższy podatek mocowy za fotowoltaikę. W jaki sposób to zrobić? Wystarczy regularnie korzystać z własnego systemu fotowoltaicznego w tzw. godzinach szczytu, czyli w czasie, gdy pobór energii jest najwyższy. Jakie godziny są odpowiednie do korzystania z fotowoltaiki, by opłata mocowa była mniejsza? To przede wszystkim godziny od 7:00 do 22:00 w dni robocze, z wyjątkiem świąt i dni ustawowo wolnych.

Podsumowanie: jak zmniejszyć wysokość opłaty mocowej?

Wysokość opłaty mocowej można zmniejszyć, korzystając z fotowoltaiki o prawidłowo dobranej mocy. Taka instalacja pozwoli na wygenerowanie ilości energii elektrycznej, dzięki której zapotrzebowanie energetyczne budynku będzie w pełni zaspokojone.

Aby zmniejszyć wysokość opłaty, warto dołączyć do programu DSR Polskich Sieci Elektroenergetycznych, który jest przeznaczony dla przedsiębiorców. Jak to działa? Jeśli wystąpi ryzyko zaburzenia pracy sieci energetycznych w tzw. godzinach szczytowych, to operator sieci dąży w takiej sytuacji do ograniczenia zużycia energii, co automatycznie zmniejsza również wysokość opłaty mocowej, a uczestnicy określają indywidualny poziom redukcji.

Podobne artykuły