Stäubli Łódź Sp. z o.o.
WAGO ELWAG sp. z o.o..

Artykuł Dodaj artykuł

Jak zmniejszyć koszt instalacji fotowoltaicznej?

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest uzależniony od wielu czynników – m.in. od tego, jaka będzie łączna moc modułów oraz jak skomplikowany jest montaż.

Koszt instalacji fotowoltaicznej jest uzależniony od wielu czynników – m.in. od tego, jaka będzie łączna moc modułów oraz jak skomplikowany jest montaż. Na skalę wydatku wpływają także jakość dobieranych komponentów oraz wysokość opłaty za wykonanie usługi instalacyjnej. Możesz więc się zastanawiać, czy da się obniżyć koszty bez straty jakości? Oto sprawdzone rozwiązanie, które pomoże Ci osiągnąć ten cel.

Jak zmniejszyć koszt instalacji fotowoltaicznej?

Co się składa na koszt montażu instalacji fotowoltaicznej?

Zanim przejdziemy do porad związanych z obniżaniem kosztów instalacji, warto przyjrzeć się bliżej, co składa się na koszt inwestycji. Kluczowy jest oczywiście wydatek na komponenty, z których złożona jest instalacja fotowoltaiczna. Są to:

  • panele fotowoltaiczne – najlepiej rozpoznawalny i jeden z najważniejszych elementów. To one odpowiadają za pobieranie promieniowania słonecznego i pozyskiwania z niego energii elektrycznej (DC). Cena paneli zależy w dużej mierze od ich mocy, a więc tego, ile energii elektrycznej są w stanie wyprodukować, jak również od technologii wykonania. Wydajniejsze i bardziej wytrzymałe moduły monokrystaliczne, które cieszą się ostatnio większym powodzeniem, są kosztowniejsze niż panele polikrystaliczne o nieco mniejszej sprawności. Jednak inwestycja w te z wyższej półki owocuje efektywniejszą pracą fotowoltaiki;
  • inwerter – serce systemu. To komponent, który odpowiada za przetwarzanie prądu stałego pozyskanego przez panele słoneczne na prąd zmienny o parametrach adekwatnych do wymogów domowej instalacji elektrycznej,
  • konstrukcja montażowa, na której umieszczone są moduły fotowoltaiczne – powinna być solidna, sprzyjać właściwej wentylacji paneli i pozwolić ustawić je pod optymalnym kątem,
  • przewody – niezbędne zarówno po stronie AC, jak i DC, łączą poszczególne elementy systemu i pozwalają na bezpieczny przesył energii,
  • konektory – łączą poszczególne elementy systemu,
  • zabezpieczenia – w tym wyłączniki nadprądowe oraz ograniczniki przepięć i, jeśli to koniecznie, optymalizatory.

Trudno jest jednoznacznie wskazać ostateczną cenę instalacji fotowoltaicznych, jednak przyjmuje się, że obecnie waha się ona w granicach 3-6 tys. za 1 kWp generowanej energii. Może więc wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak ograniczyć wydatek na fotowoltaikę do domu?

Po pierwsze warto pamiętać, że kwotę inwestycji w przekształcanie energii słonecznej w energię elektryczną zmniejszają różnego rodzaju dotacje i ulgi finansowe. Dla domu to np. dofinansowanie z programu Mój Prąd, które może wynieść nawet 5 tysięcy złotych, a także ulga termomodernizacyjna do odliczenia od podatku PIT.

Po drugie, koszty inwestycji w montaż modułów fotowoltaicznych zmniejszają oszczędności na rachunkach za prąd - mogą sięgnąć nawet 90% w skali roku, co przy czasie życia fotowoltaiki, szacowanym na 25-30 lat, daje ogromną przewagę finansową.

To jednak może nie wystarczyć. Mimo wszystko początkowy wydatek jest wysoki dla budżetu domu.

Oszczędź na fotowoltaice z głową

Co więc zrobić, aby obniżyć koszt inwestycji w prąd z odnawialnych źródeł energii? Odpowiedzią na pewno nie jest instalacja komponentów niewiadomego pochodzenia czy samodzielne wykonanie prac montażowych. Te rozwiązania mogą się przyczynić do znaczącego obniżenia jakości pracy fotowoltaiki, a nawet uniemożliwić przyłączenie instalacji do sieci (to możliwe tylko wówczas, jeśli system przejdzie pozytywnie odbiór techniczny, a jego projekt i montaż zostaną wykonane przez osoby z uprawnieniami).

Zdecydowanie lepszym wyjściem jest poszukanie tańszego źródła komponentów systemu PV. Dobrym miejscem na skompletowanie wszystkich elementów niezbędnych do tego, aby zamontować instalację fotowoltaiczną, jest hurtownia specjalizująca się w takim asortymencie.

Na przykład w internetowej hurtowni fotowoltaicznej MUNO można zamówić wszystkie niezbędne komponenty fotowoltaiki – w tym panele o precyzyjnie dobranej mocy, falowniki, przewody, konstrukcje do montażu na dachu, zabezpieczenia, konektory i systemy monitorowania pracy systemu. Ponieważ zakup jest dokonywany w punkcie hurtowym, można liczyć na ceny o co najmniej kilka-kilkanaście procent niższe niż w sprzedaży detalicznej.

Co więcej, dobre hurtownie fotowoltaiczne oferują również pomoc przy zwymiarowaniu instalacji, wykonaniu jej projektu oraz usługi montażowej – skorzystanie z tego rozwiązania pozwala liczyć na atrakcyjny koszt wykonania prac, a co za tym idzie, dalsze oszczędności.

Jak zatem widać, najlepszym sposobem na zaoszczędzenie na fotowoltaice jest zakup komponentów dobrej jakości w punkcie dystrybucji hurtowej. Przyjrzyj się ofercie takich placówek i uzyskaj pomoc przy kompletowaniu potrzebnych elementów.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły